Krótko o Wapnie

Wapno jest wsią leżącą w województwie wielkopolskim między Poznaniem, a Bydgoszczą, przy nieczynnej linii kolejowej Gniezno – Nakło nad Notecią. Od 1948 roku jest siedzibą gminy.

Gmina Wapno jest jedną z najmniejszych w naszym kraju. Zajmuje powierzchnię 44,2 km2, zamieszkują ją 3137 osoby. Składa się na nią dziewięć sołectw: Wapno, Wapno – południe, Aleksandrowo, Graboszewo, Komasin, Podolin, Rusiec, Srebrna Góra i Stołężyn. Po reformie samorządowej w 1999 roku znajduje się w powiecie wągrowieckim.

Pod względem geomorfologicznym znajduje się w północnej części wysoczyzny gnieźnieńskiej. Jednocześnie Wapno położone jest w środkowej części regionu etnograficznego zwanego Pałukami.

Krajobraz Gminy Wapno ukształtowany został przez ostatnie zlodowacenie. Dominującymi formami rzeźby terenu są tu wzgórza, wysoczyzny morenowe oraz rynny polodowcowe i terasa zalewowa Strugi – największego cieku wodnego na tym obszarze.

Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu jest wzgórze Babianka. U jego stóp, w północno – zachodniej części Wapna łączą się trzy rynny polodowcowe i płynące nimi cieki wodne, tworząc niewielką kotlinę. Wody powierzchniowe spływają z niej w kierunku jeziora Czeszewskiego rozległą terasą zalewową Strugi, która jest po części reliktem zarośniętego jeziora.

Wiecej informacji o Wapnie znajdziesz w dziale Historia.

Zajrzyj tutaj

Piosenki

Czytaj także

Zacna Nuta

Nasi Przyjaciele

O Wapnie

O nas

Wapno.info

Portal tworzony z myślą o Tobie

Portal społecznościowy Wapno.info powstał z myślą o aktualnych i byłych mieszkańcach Wapna. Jest miejscem spotkań przyjaciół i znajomych oraz źródłem cennych informacji. Więcej...