Tamte lata, co minęły...

15-09-2009

Lata szkoły średniej, niezapomniane wieczory w jedynym w owym czasie miejscu schadzek, czyli tzw. Barze „Arka”... Piątkowe wieczory dla wielu oznaczały wyprawę w to właśnie miejsce, które nie spełniłoby może najbardziej wysublimowanych wymogów estetyczno - wizualnych, jednak doskonale sprawdzało się jako miejsce w którym można było przetrawić ciężki tydzień spędzony w szkole lub pracy.

Lokal przy wapieńskiej piekarni stał się swego rodzaju ikoną końca XX wieku zarówno dla mnie, jak i wielu znanych mi osób. Dlaczego tak się stało? Z pewnością nie dzięki hamburgerom, które nawiasem mówiąc były genialne :), a dzięki ludziom którzy tworzyli atmosferę tamtych lat.

Oblicze Wapna choć na pozór jest niezmienne i monotonne, w rzeczywistości ewoluuje. Nie chodzi tu absolutnie o infrastrukturę, krajobraz czy cokolwiek z tym związanego. Mowa raczej o Sile Wapna, czyli o jego mieszkańcach. Niestety Emigracja oraz edukacja nie pozwoliła większości „dawnej paczki” pozostać w naszej małej ojczyźnie. Wielu pozostawiło rodzinną miejscowość w poszukiwaniu pracy, wykształcenia i lepszego życia.

Pamiętam doskonale dzień w którym Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Już wtedy w najbliższym gronie prorokowaliśmy, że od tej pory wszystko będzie inne... Zmiana nadeszła jednak szybciej niż się tego spodziewaliśmy. Wielu z nas stara się ułożyć sobie życie poza granicami kraju. Sporadycznie można spotkać ludzi z którymi niegdyś spędzało się całe wieczory przy soku lub czymś nieco bardziej toksycznym.

Mój sentyment do opisywanych dni pozostanie we mnie na długo, jeśli nie na zawsze. Chyba nigdy nie wyblakną wspomnienia z miejsc takich jak sławetny bar, czy Gminne Centrum Informacji, które również we wspominanym czasie tętniło życiem.

Dziś już tych miejsc nie ma lub całkowicie zmieniły swój charakter i przeznaczenie. W jednym czasie skończyła się pewna epoka. Dla mnie jej koniec oznaczał jednocześnie wejście w świat dorosłych.

Osoby, które z różnych powodów bywają w Wapnie tylko okazjonalnie nie zapominają jednak o swoich korzeniach. W roku jest kilka okazji do odświeżenia starych dobrych znajomości i wspominania starych dobrych czasów. Kolejna okazja już za dwa miesiące przy okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Diego armandonaKomentarze


anonim na Wapno.info

15:28 25-05-2011

Nie wrati, nie wrati, Diego napisz coś jeszcze o starych, dobrych czasach.


anonim na Wapno.info

21:03 22-05-2011

To se nie wrati......


anonim na Wapno.info

10:38 15-11-2009

Aj Karamba!


anonim na Wapno.info

23:23 16-09-2009

Diego, gratuluję tekstu. Do hamburgerów (koniecznie "ze sosem") dorzuciłbym jeszcze kilka Gobinów... Dzień naszego wejścia do Unii naturalnie też pamiętam... oj pamiętam ;P


Zajrzyj tutaj

Piosenki

Czytaj także

Zacna Nuta

Nasi Przyjaciele

O Wapnie

O nas

Wapno.info

Portal tworzony z myślą o Tobie

Portal społecznościowy Wapno.info powstał z myślą o aktualnych i byłych mieszkańcach Wapna. Jest miejscem spotkań przyjaciół i znajomych oraz źródłem cennych informacji. Więcej...