Radosna Nutka

29-10-2009
Radosna Nutka

Przed kilkoma dniami odbył się w Wapnie II Festiwal Artystyczny „Radosna Nutka”. Festiwal, którego areną zmagań były obiekty wapieńskiej dyskoteki „Viva”, miał w sobie wszystkie walory prawdziwego festiwalu, a więc: liczną widownię, sporo uczestników, wspaniałą scenografię, jury oraz nagrody dla wyróżnionych, którzy mogli prezentować swoje umiejętności w światłach rampy i przy błysku fleszy omiatających scenę. Zaprezentowali się w nim uczestnicy – osoby, o często znacznym stopniu upośledzenia umysłowego, bądź też o ograniczonej sprawności ruchowej. Byli więc podopieczni z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żninie, w Wiardunkach, w Nakle n.Not., w Szubinie oraz w Wapnie, a także podopieczni z ŚDS w Gołańczy.

Pomysłodawcą tej imprezy, zorganizowanej przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wapnie, była swego czasu kierownik tej placówki Lucyna Ostapiuk. Dziś tą funkcję sprawuje Barbara Senger, która uznała, iż warto kontynuować dzieło swej poprzedniczki i z jeszcze większą pasją podeszła do tematu. Mogła tutaj liczyć na wsparcie swojej wspaniałej kadry sprawującej w Wapnie opiekę nad 30 - oma podopiecznymi w sześciu pracowniach tematycznych.

Rehabilitant Artur Czajka, który był głównym motorem napędowym tegorocznego festiwalu, biorąc pod uwagę różne zainteresowania podopiecznych stwierdził, iż warto poszerzyć sprawdzoną w roku ubiegłym formę, jaką była piosenka filmowa, o dwie kolejne kategorie: mini playback show oraz recytację wiersza. Okazało się to być „strzałem w dziesiątkę”. Uczestnicy, którzy od pewnego już czasu przygotowywali się do tego festiwalu dali z siebie na scenie wszystko, a może nawet i więcej. Odrzucili tremę, która miała prawo ich zjeść i dali prawdziwy show.

„Małgośka”, „Mydełko Fa”, czy też „Trhiller” M. Jacksona porwały widownię, którą w większości stanowili koledzy i koleżanki wykonawców. Nie zabrakło też zaproszonych gości, którzy również byli pod wrażeniem wysokiej kultury prezentacji. Jury w składzie: przewodnicząca Magdalena Zygmunt oraz członkowie - Stefan Grzegorski oraz Włodzimierz Mysiak miało „twardy orzech” do zgryzienia. Jak ocenić tych niecodziennych przecież uczestników festiwalu? Zapadły salomonowe decyzje, które zadowoliły wszystkich i były wykładnikiem wkładu pracy i prezentowanych umiejętności.

W kategorii „piosenki filmowej” miejsce 1 przypadło Katarzynie Wielgosz z WTZ Żnin, za piosenkę z filmu „M, jak miłość”, miejsce 2 – duet: Ryszard Lisek, Damian Tulka z WTZ Wiardunki za „Marchewkowe Pole”, miejsce 3 - kolejny duet: Sławomir Monarcha, Dariusz Czajkowski z WTZ Szubin za „Balladę o Tomku Bananie”. W kategorii „mini playback show” miejsce 1 dla WTZ Nakło za „Małgośkę”, miejsce 2 dla ŚDS w Gołańczy za „Mydełko Fa”, zaś miejsce 3 wspólne dla ekip z WTZ w Wapnie za „Thiller” M. Jacksona oraz dla WTZ Wiardunki za utwór „Słodkiego miłego życia”. W recytacji wierszy, ponad poziom wybiła się Agnieszka Lachowicz z WTZ w Wapnie wierszem „Kaczki” Jana Brzechwy, miejsce 2 dla Tadeusza Gazy z WTZ Szubin za wykonanie utworu „Wysoki sądzie” Danuty Ludwiczak oraz miejsce 3 – Zdzisław Prusak z ŚDS w Gołańczy za „Wiersze z marzeń” własnego autorstwa.

Nagrodami były owe „Radosne nutki” - wykonane przez pracownię rzeźby przy WTZ w Wapnie, dyplomy oraz inne upominki. Po uczcie duchowej, przyszła i ta cielesna – spałaszowano ze smakiem posiłek przygotowany przez terapeutę Natalię Boncel i młode stażystki. Obiecano sobie ponowne spotkanie za rok, co dla uczestników obecnego festiwalu, okazuje się nie być granicą zbyt odległą w czasie.

Warsztaty Terapii Zajęciowej są dla uczestników festiwalu często drugim domem, z którym jakżeż trudno jest się czasem rozstawać na dłużej... i to pomimo świadomości, że wrócą tutaj następnego dnia i nikt im tego domu nie odbierze. Przedstawiany już przeze mnie, Artur Czajka mówi: „...Warsztat, to jest miejsce twoje i moje(...). My jesteśmy tu dla nich, a oni są tutaj dla nas”.

Zbigniew GrabowskiKomentarze


Zajrzyj tutaj

Piosenki

Czytaj także

Zacna Nuta

Nasi Przyjaciele

O Wapnie

O nas

Wapno.info

Portal tworzony z myślą o Tobie

Portal społecznościowy Wapno.info powstał z myślą o aktualnych i byłych mieszkańcach Wapna. Jest miejscem spotkań przyjaciół i znajomych oraz źródłem cennych informacji. Więcej...