Zarośnięty peron

14-10-2009
Peron

Ostatni pociąg z Wapna, wyjechał 23 czerwca 2000 r. Od tego czasu, pusty i zarośnięty peron zdaje się li tylko, przypominać o latach świetności Wapna. Budynek stacji i drugi z nią sąsiadujący, częściowo zamieszkałe przez rodziny kolejarskie – jawią się niczym relikty pewnej epoki, związanej z kursowaniem tutaj przez lata pociągów. Nie były ich w stanie zatrzymać nawet działania wojenne okupanta. Powiem przekornie, iż Niemcom jeszcze bardziej zależało wtedy na funkcjonowaniu kolei, gdyż wapieńska sól była łakomym kąskiem, który należało stąd wywieźć jak najszybciej.

Odkrycie przez Bolesława Moszczeńskiego w roku 1871 złóż soli w Wapnie i w Inowrocławiu spowodowało, iż istnienie kolei było elementem przetargowym dla ówczesnego rządu polskiego na tyle, że zdecydowano się na jej początkowe wydobywanie tylko w Inowrocławiu. Tam kolej funkcjonowała już od 26 maja 1872r. natomiast linia kolejowa Gniezno – Nakło, została uruchomiona dopiero 1 listopada 1887r.

Nadszedł jednak, taki czas dla Wapna, iż bez kolei trudno było tutaj sobie wyobrazić dalsze życie. Istniały przecież w Wapnie dwie kopalnie – solna oraz jeszcze starsza, wydobywająca gips. Trzeba było te kopaliny, wywieźć stąd - w szeroki świat. Jeszcze przed I wojną światową, wywożono z Wapna 20 – 25 tys. ton gipsu rocznie, później było już jednak gorzej. W roku 1929 kopalnia gipsu przestała istnieć, rozwijała się natomiast kopalnia soli. Rocznie, ze stacji Wapno w latach 20-tych i 30-tych, a były to lata trudne dla polskiej gospodarki – wywożono: 60 – 80 tys. ton soli rocznie.

O tamtych kryzysowych latach rozmawiałem swego, czasu ze 100 – letnią, Wandą Krzyżaniak, której mąż, był wtedy kolejarzem na stacji w Wapnie. Mówiła o ładowaniu soli na wagony w późnych godzinach nocnych. Z tych wagonów tworzono później tzw. wahadła, które wczesnym rankiem ruszały w świat. Niemcy potrafili w latach okupacji, po wprowadzeniu zwiększonej mechanizacji – wywozić stąd ponad 200 tys. ton soli, rocznie. Lata powojenne, to lata zwiększonego wydobycia, które z czasem sięgało nieomal już 500 tys. ton soli rocznie.

Katastrofa kopalni soli - 4 sierpnia 1977r. spowodowała, iż ruch kolejowy na stacji Wapno został wstrzymany na długie dwa lata. Szczególnym problemem stały się dojazdy młodzieży do okolicznych szkół średnich, jak również dojazdy do pracy przez osoby dorosłe. Podjęto działania, które doprowadziły do ponownego uruchomienia linii kolejowej relacji Gniezno – Nakło. W 26 dni, wykonano wszystkie prace, łącznie z położeniem torów na odcinku ponad 2 km .

W obecności władz - sekretarza KW PZPR w Pile – Józefa Foita, oraz wice wojewody – Zdzisława Wojteckiego, 6 września 1979r. na stację w Wapnie, wjechał ponownie pociąg. Społeczeństwo Wapna, delegacje zakładów pracy, młodzież szkolna - witali kwiatami i radosnymi okrzykami gości przybyłych pociągiem. Każdy z przybyłych gości, każdy pracownik kolei – otrzymali symboliczny kwiatek, tym bardziej, iż 9 września przypadał Dzień Kolejarza. Potem był uroczysty przemarsz do szkoły w Wapnie, dumnie, z przygrywającą, zakładową orkiestrą kopalni. W auli szkolnej serwowano zaś grochówkę, którą przygotowało wojsko, stacjonujące w Damasławku. Żołnierze z tej jednostki pracowali, między innymi, również przy układaniu torów kolejowych w Wapnie...

Dziś, gdy kolej w Wapnie odeszła w zapomnienie, rodzi się problem - co z infrastrukturą, która pozostała, a która wciąż stanowi własność kolejarską? Wójt gminy, Andrzej Bąk mówi – Problem przekazywania mienia kolejowego gminom, nie jest problemem nowym. Mówi się o tym przynajmniej już od dwóch lat. My już i tak, częściowo wykorzystujemy pomieszczenia stacyjne. Na pewno, jakimś problemem są istniejące tam mieszkania... PKP, chce się wyzbywać rzeczy, które im w przyszłości nie będą już potrzebne... Gminy chciałyby trochę więcej obszaru, niż same budynki, bo gdyby w przyszłości, chciało się je na „coś” użytecznego przeznaczyć, to trzeba by przy nich, zrobić chociażby tylko parkingi.

Dziś, chociaż w Wapnie kolei już nie ma, problem z nią związany - wciąż pozostaje do rozwiązania.

Zbigniew GrabowskiKomentarze


anonim na Wapno.info

12:20 07-03-2011

Mój Ojciec śp. urodził sie w wapnie. Mam sentyment do tej wsi. Kilka razy byłam jako dziecko na wakacjach z bratem i tata w Wapnie. pamietam zabawy w remizie, byłam na dole w kopalni, ponieważ moi wujowie tam pracowali, W kopalni zaszokowała mnie kaplica i świece z soli. pamiętam jak bajke.Pamiętam w dole był zbiornik z woda chyba kanał , bo nie jezioro i rzeka a obok stała kopalnia. Może ten zbiorni podmył całe Wapno i podtopił. Jako dziecko 98 letnie patrzyłam na Kopalnie i ten zalew wodny z przerażeniem. Jakaś dziwna woda poniżej poziomu wody smutny obraz tej wsi, spokój, cisza jakby miało sie coś stać. Tak to wtedy widziałam. całe dnie przebywałam na stacji lub nad kanałem. Na stacji rzadko kiedy przyjeżdżały pociągi . raz na dzień. mama śp. nie lubiła tam jeździć. Mówiła,że to zakuta dechami wieś, ale nas czasem z ojcem wysyłała, sama pewno do Sopot by pojechała. W każdym razie nie na wieś. .


anonim na Wapno.info

16:46 29-11-2010

Miescowość Wapno to moje dzicinstwo. Zawsze gdy tylko okazja tu wracam. I zal że na tle innych miasteczek wielkopolski wyglada żałośnie. A może wykorzystać stację kolejową i infrastrukturę do zrobienia muzeum kolei i maszyn kolejowych. A w kopalni zbudować solidną grotę solną. Proponuję poszukać inwestora na zachodzie. Niedaleko jest rzeka noteć gdzie przebiega miedzynarodowa droga E70, może od Nakła do Znina zbudować trasę rowerową obejmującą zwiedzaniem ciekawych miejsc na Pałukach. Wapno jako centralne miejsce Pałuk jest na tyle interesującym miejscem aby zbudować coś na styl muzeum ziemi Pałuckiej z wycieczkami w cały region Pałuk z obozami w ciekawych miejscach. Trzeba tylko chcieć. Tak jak na kaszubach gdzie mieszkam. Kaszub z niczego zrobi interes. Zapraszam na nauki


Zajrzyj tutaj

Piosenki

Czytaj także

Zacna Nuta

Nasi Przyjaciele

O Wapnie

O nas

Wapno.info

Portal tworzony z myślą o Tobie

Portal społecznościowy Wapno.info powstał z myślą o aktualnych i byłych mieszkańcach Wapna. Jest miejscem spotkań przyjaciół i znajomych oraz źródłem cennych informacji. Więcej...