Znajdź mnie, a nie pożałujesz...

23-07-2009

Środek lata, pogoda płata figle. Tak jakby kogoś w Polsce to dziwiło... Chwile deszczu urozmaicają monotonię skwaru i totalnej suchoty. Spoglądam za okno i zastanawiam się, czy bardziej patrzę, czy słucham. Odpowiedź przychodzi w mgnieniu oka. Crystal Castles wydobywa się z głośników i ukierunkowuje mój tok myślenia.

"Crystal Castles?" - zapytacie...

Tak, Crystal Castles, czyli nietuzinkowe brzmienie, nieszablonowe podejście do rytmu i góry innowacyjności. Elektroniczna muzyka z jednej strony przywołująca na myśl czasy Commodore C64, z drugiej jednak poszerzająca muzyczne horyzonty o niezdobyte dotąd tereny.

Zacznijmy jednak od początku...

Crystal Castles to pochodzący z Toronto duet muzyczny, składający się z multiinstrumentalisty Ethana Katha oraz wokalistki Alice Glass. Do tej pory ma na swoim koncie jedną płytę (Crystal Castles nagrana w 2008). Pierwszy utwór ze śpiewem Alice – "Alice Practice", po opublikowaniu przez Ethana na MySpace (we wrześniu 2005), stał się hitem promującym muzyków.

Nie jest z pewnością grupa Crystal Castles podrzędną kapelą z Nowej Wólki Podhalańskiej, skoro jej utwór "Crime wave" wyświetlono na youtube już ponad 1 700 000 razy.

Dlaczego więc większość z nas do tej pory o Kryształowych Zamkach (ang. Crystal Castles) nie słyszała? Nie interesujemy się taką muzyką - powiecie, nie mamy czasu na wyszukiwanie w internecie jakiś dziwactw...

Czy oby na pewno? Czy nie przyłapaliście się nigdy na tym, że siadając do komputera automatycznie, niemal bezwarunkowo, otwieracie stronę pudelka i pozbywacie się minut dziesięciu, dwudziestu... godziny?

Nie o czas tu chyba chodzi. Z resztą dlaczego właściwie jesteśmy zmuszani do wyszukiwania takich perełek? Dlaczego w mediach masowych ciągle słyszymy te same, po raz setny odgrzewane kawałki?

Te pytania pozostawiam bez odpowiedzi. Na pocieszenie powiem jednak, że nie jest aż tak źle. Crystal Castles usłyszałem bowiem przez przypadek, słuchając ogólnodostępnego radia. Są więc ludzie znający się na muzyce, wyszukujący ciekawostki i chcący nam je zaprezentować. Czasami wystarczy tylko uważnie rozejrzeć się dookoła.

Bywa często tak, że aby znaleźć perełkę, trzeba się trochę natrudzić. Zachęcam jednak do poszukiwań. Jestem bowiem pewnien, że w zakamarkach popkultury kryją się niezapomniane brzmnienia cicho nucące "Znajdź mnie, a nie pożałujesz...".

Na zakończenie zamieszczam próbkę wspomnianych Kryształowych Zamków. Życzę miłego słuchania.

PoszukiwaczKomentarze


anonim na Wapno.info

22:17 16-12-2012

Aha


anonim na Wapno.info

21:48 15-09-2009

Całkiem niezły kawałek, z pewnością trafi na moją listę top 150... Gratulacje dla odkrywcy :)


anonim na Wapno.info

14:01 10-09-2009

Nie znałem tej nuty, ale po przesłuchaniu u Was próbki na pewno po nią sięgnę.


anonim na Wapno.info

00:07 04-09-2009

Redakcja Wapno.info dotarła do informacji o mieszkańcu Wapna, który podobno tworzy muzykę elektroniczną nielichej jakości. Mamy nadzieję, że wkrótce uda nam się przeprowadzić wywiad z młodym twórcą i zamieścić próbki jego twórczości na Wapno.info.


Zajrzyj tutaj

Piosenki

Czytaj także

Zacna Nuta

Nasi Przyjaciele

O Wapnie

O nas

Wapno.info

Portal tworzony z myślą o Tobie

Portal społecznościowy Wapno.info powstał z myślą o aktualnych i byłych mieszkańcach Wapna. Jest miejscem spotkań przyjaciół i znajomych oraz źródłem cennych informacji. Więcej...