Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

25-02-2010
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Czy my, jako ogół zdajemy sobie sprawę z problemu niepełnosprawności naszego społeczeństwa. Czy mamy świadomość tego, iż państwo polskie tworząc prawa dla tej grupy społecznej, jakżeż często pozostawia tych ludzi samych sobie, gdyż nie ma warunków do realizacji tych praw. Jak wygląda rehabilitacja tych osób? Jak wygląda rynek pracy dla takich osób, będący na ogół fikcją.

Pracodawcy decydują się na zatrudnienie niepełnosprawnych, zazwyczaj tylko po to, aby płacić mniejsze podatki. Dobrze, jeżeli zatrudniają te osoby rzeczywiście, a nie jest to li tylko, papierkowa operacja na żywym, chociaż nie do końca sprawnym organizmie. Jeszcze dwadzieścia lat temu mówiło się, o co dziesiątej osobie niepełnosprawnej, dziś jest to już co siódma, a za kolejne dziesięć lat może być i co piąta osoba z naszego grona. Jeszcze jest czas, aby spowolnić tę „machinę” produkującą niepełnosprawnych. Jeszcze jest czas, aby nie przypominać sobie o tych osobach tylko z okazji ich święta. A może się mylę... i tego czasu, już tak naprawdę nie ma?

Dobrze, że pomimo tak niedogodnych warunków znajdują się osoby, którym „chce się chcieć” zauważać ten problem, osoby które nie skąpiąc swego tak drogiego czasu, poświęcają się temu problemowi bez reszty. Pani Irena Wojewódzka-Kucz doprowadziła w listopadzie 1999r do utworzenia w naszym powiecie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Chorych, Niepełnosprawnych i ich Rodzin „Rehabilitacja” im. Karola Marcinkowskiego w Wągrowcu.

Wokół tej organizacji powstały miedzy innymi Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wagrowcu i w Wapnie, czy też Zakład Aktywizacji Zawodowej w gminie Mieścisko oraz Ośrodek Szkoleniowo-Rehabilitacyjny w Lechlinie. Pani Irena oddała tej organizacji i ludziom ją tworzącym całe swoje serce. Gdyby mogła zapewne zaprzedała by diabłu i duszę. Wszędzie jej pełno i zawsze po drodze z ludźmi, którzy patrzą sercem. Nie mnie tu pisać o jej zasługach, uczynią to zapewne za mnie inni...

Pani Irenka, bo tak mówi do niej większość z tych, co ja znają bliżej - została wyróżniona Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego, ...najwyższą honorową odznaką w województwie... bo wyższej już nie ma, jak stwierdził wicemarszałek województwa, Arkadiusz Błochowiak.

Przy okazji wizytacji, we wrześniu br. dekanatu damasławskiego przez księdza arcybiskupa Henryka Muszyńskiego, który wizytował również parafie w Srebrnej Górze i w Wapnie, a był również z wizytą w Domu Pomocy Społecznej w Srebrnej Górze oraz w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Wapnie, żywo interesując się przy tym życiem pensjonariuszy – doszło do ciekawej inicjatywy. Pani Irena Wojewódzka-Kucz w imieniu Stowarzyszenia „Rehabilitacja” oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wapnie złożyła na ręce arcybiskupa pismo o odprawienie Najświętszej Eucharystii w Katedrze Gnieźnieńskiej, w dniu 3 grudnia 2009r., w dniu Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych dla osób niepełnosprawnych z archidiecezji gnieźnieńskiej. Tak mówi o tym fakcie: „...Ja, od kilku lat biorę udział we mszy św. z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych...Ostatnio, 3 grudnia 2008r. w Farze Poznańskiej witałam arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Było to dla mnie ogromne przeżycie. Pomyślałam sobie, dlaczego tego nie mam zrobić u siebie?...”

Arcybiskup Henryk Muszyński z całą powagą podszedł do tej inicjatywy. 3 grudnia 2009 o godzinie dwunastej odbyła się w Katedrze Gnieźnieńskiej msza św. celebrowana, w zastępstwie przez biskupa Bogdana Wojtusia(arcybiskup Henryk Muszyński był chory). Zjechali się na nią niepełnosprawni z całego powiatu wągrowieckiego, zarówno dorośli jak i dzieci ze swoimi rodzicami oraz inne osoby które uznały, iż powinny być na tej mszy.

Byli również niepełnosprawni z powiatu gnieźnieńskiego, nad którymi opiekę sprawuje „Caritas” Archidiecezji Gnieźnieńskiej, któremu dyrektoruje ksiądz Jacek Dziel. Ponad 60-cio osobowa grupa z Wapna była bardzo widoczna. Znalazły się środki gminne w ramach „środków własnych na integrację osób niepełnosprawnych”, które wystarczyły na transport, jak również na „jagodziankę” z herbatą dla uczestników tego modlitewnego wyjazdu.

Duchowy opiekun wapieńskiej grupy, ksiądz Adam Dyderski przez całą drogę do Gniezna, zdążył opowiedzieć wszystkim historię Katedry Gnieźnieńskiej, powstałej jeszcze 100 lat przed wprowadzeniem chrześcijaństwa do Polski.

Uczestnicy tej wyjątkowej mszy św. złożyli dary na ręce biskupa Wojtusia. Bardzo na czasie, była szopka bożonarodzeniowa, wykonana przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wapnie. Przyciągała uwagę swym urokiem, chociaż nie mniej piękne były też i inne dary. Piękne były też słowa pani Ireny Wojewódzkiej-Kucz, która gorąco dziękowała za możliwość uczestniczenia w tej mszy, za jej odprawienie i tak wspaniałą oprawę. Wyraziła też przekonanie, iż spotkania eucharystyczne z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych staną się tradycją w Gnieźnieńskiej Katedrze.

Dziękujemy, pani Irenko! Dziękujemy i naszym szczęściem, szczęściem osób niepełnosprawnych stąd jest to, iż pomimo tego , że w nazwisku nosi pani człon - ”Wojewódzka”, jest pani jednak na wskroś nasza - „Powiatowa”.

Zbigniew GrabowskiKomentarze


Zajrzyj tutaj

Piosenki

Czytaj także

Zacna Nuta

Nasi Przyjaciele

O Wapnie

O nas

Wapno.info

Portal tworzony z myślą o Tobie

Portal społecznościowy Wapno.info powstał z myślą o aktualnych i byłych mieszkańcach Wapna. Jest miejscem spotkań przyjaciół i znajomych oraz źródłem cennych informacji. Więcej...