Problemy wynikające z nadużywania alkoholu w/g książki Ewy Woydyłło "ABY WYBACZYĆ" podzielę na trzy części. Obejmują one kolejno tematy interesujące osoby, których "bliscy alkoholicy" jeszcze nie chcą słyszeć o leczeniu.
Część 1:
Przed leczeniem już odbywają kurację odwykową
Część 2:
Podczas leczenia oraz są po takiej kuracji
Część 3:
Po leczeniu
Problemy wynikające z nadużywania alkoholu należą do codziennego repertuaru ludzkich cierpień. Spotykamy się z nimi wszyscy, jeżeli nie bezpośrednio w naszym własnym domu, to wśród ludzi, których znamy, widujemy, z którymi pracujemy. Zetknięcie z tymi problemami wywołuje najczęściej lęk, gniew i bezradność.
Z problemami tymi można sobie poradzić, podobnie jak z większością innych ludzkich zmartwień. Zanim sam alkoholik uzna, że jest alkoholikiem, przeważnie przeczuwają to lub podejrzewają osoby z najbliższego otoczenia. Najczęściej są to żony lub mężowie, matki i ojcowie, siostry, bracia, synowie, córki lub dalsza rodzina.
Dopóki bliskim osobom starcza cierpliwości i sił do znoszenia krzywd, rodzina na ogół nie wychodzi "z problemem" na zewnątrz. Gdy cierpliwość się kończy, zgłaszają się do poradni (taki punkt istnieje w Wapnie) szukają pomocy u psychiatry lub psychologa. Zaczynają też między sobą rozmawiać "o problemie", a niekiedy zwierzają się komuś spoza rodziny. Prędzej czy później trafiają na właściwą pomoc zarówno dla siebie jak też dla alkoholika.
O ile będzie Państwu taka pomoc potrzeba napisze o niej więcej. Odpowiem na pytanie: Czy to coś złego, że na zabawie lub imieninach ktoś lubi wypić? Czy alkohol zawsze szkodzi?
Odpowiedż na pytanie: Ile alkoholu można wypić bezpiecznie, aby się nie uzależnić?
Nikt tego nie jest w stanie jednoznacznie określić ze względu na indywidualne różnice psychofizyczne. Alkoholikiem może być ktoś, kto wcale nie pije więcej niż inni i nie musi też pić codziennie.
Z piciem bezpiecznym, określanym również często jak towarzyskie, mamy do czynienia wtedy, gdy nie powoduje ono żadnych problemów zdrowotnych, emocjonalnych, rodzinnych lub zawodowych. Nie sposób jednak podać uniwersalnej recepty.
Ilość, która dla 14-letniego chłopca jest za duża, dla 40-letniego mężczyzny może być "akurat". Co do kobiety w ciąży lub karmiącej matki jest niedopuszczalne, dla przeciętnie zdrowej, dorosłej osoby może być szkodliwe. (W szczególnych okolicznościach, nawet dla dorosłych i nawet w minimalnych ilościach alkohol może się okazać niebezpieczny).
Jaka jest różnica między"pijakiem"', a alkoholikiem"? Pijak to człowiek, który dużo pije, lecz kontroluje swoje picie, na przykład w każdej chwili (jeśli tylko zechce) może przestać pić. Alkoholikiem jest osoba chora, a więc taka, która uzależniła się od alkoholu, tj.utraciła kontrolę nad ilością wypijania trunku.
Pijak pije,bo lubi pić alkohol. Alkoholik pije, bo musi pić, choć nie zawsze lubi. Jeżeli jednak znaczenie dla żony ma rozstrzygnięcie czy jej mąż, który od kilku lat niemal codziennie się upija, robi to jak "pijak" czy jako" alkoholik"?.
Pijak choć może przestać pić na ogół nie przestaje. Pije bo chce i lubi pić. Zarówno jeden i drugi mają kłopoty zdrowotne, rodzinne ,czyli problemy związane z piciem alkoholu.
Amerykanie wymyślili test pozwalający wyłowić osoby pijące nadmiernie, tj. osoby z problemem alkoholowym. Test nosi nazwę CAGE(klatka) Cut - czy ograniczyłeś swoje picie? Angry -czy ktokolwiek był na ciebie zły z powodu picia? Guilty -czy kiedykolwiek miałeś poczucie winy z powodu tego, co zrobiłeś po pijanemu? Empty - czy kiedykolwiek piłeś na pusty żołądek? Wystarcza odpowiedź na jedno pytanie twierdząco, aby uznać, że mamy do czynienia z problemem alkoholowym.
Cóż z tego testu wynika? To mianowicie, że sam pijący może wprawdzie nie przeżywać żadnych problemów, ale jeżeli w jego otoczeniu ktokolwiek się niepokoi, obawia lub martwi z powodu jego picia,znaczy to,że problem istnieje.