A pod stopami złoto...

14-02-2010
Kopalnia soli w Wapnie - złoto pod stopami

Okazuje się, że już trochę zapomniane i odległe nazewnictwo soli jako białego złota, ma dzisiaj jakże drugą młodość. Obecnie cały kraj, przez srogą a nade wszystko śnieżną zimę boryka się z brakiem soli. Najtańszego i najbardziej dostępnego specyfiku, który pokonuje lodowe i śnieżne przeszkody.

U Naszej siostry z Kłodawy – Kopalni Soli, czas oczekiwania na sól przemysłową trwa około trzech tygodni, cena za tonę soli bije rekordy a Kopalnia notuje ogromne zyski. Obserwuję co dzieje się w Poznaniu. Pomijając miasto, które praktycznie ma pusty budżet przewidziany na walkę z zimową aurą, sól jest dosłownie pożyczana między firmami, monitoruje się hipermarkety i inne duże źródła do pozyskania soli.

To są fakty z tegorocznej zimy… Ale dlaczego ja o tym pisze? Żal mi po prostu Naszej Kopalni Soli. Wapno dosłownie śpi i stąpa po ogromnych złożach soli ciągnących się do Damasławka. Mam żal do losu, bo badania naukowe i tak były bezlitosne dla Kopalni. Ale mam też żal do tamtych czasów, do ustroju komunistycznego, który tak kierował gospodarką, że ta cicho umierała w blasku pochodów 1- majowych i słynnych 200% normy, że wtedy w latach 50 –tych, 60 – tych nie podjęto odpowiednich kroków, które by oddaliły w czasie i zminimalizowały skutki katastrofy.

To jednak też temat na inną nutę… pozostawiam do własnej oceny. Niepodważalnym jest fakt, że w latach 1950 – 1965 Kopalni Soli w Wapnie była największym producentem soli kamiennej w Polsce, oraz fakt, że tam pod Nami wciąż leżą jedne z największych złóż soli w tej części Europy.

Także kończąc… Niech pozostanie w Nas Pamięć o Kopalni Soli w Wapnie. Niech ona trwa przynajmniej tak długo jak długo będzie tam białe złoto.


PKKomentarze


anonim na Wapno.info

21:19 09-10-2010

PK piękny artykuł napisałeś. Żeby jednak zminimalizować Twój żal, powiem tak; każdy ma swój określony żywot, kopalnie również i przyjdzie taki czas kiedy kłodawską kopalnię trzeba będzie zamknąć. Oby ten czas nastąpił bezboleśnie bowiem nie chciałabym drugi raz przeżywać tragedii jakiej doświadczyłam 33 lata temu. Pozdrawiam - Wapnianka kłodawska.


anonim na Wapno.info

22:18 15-02-2010

Bardzo pięknie napisane.maj


Zajrzyj tutaj

Piosenki

Czytaj także

Zacna Nuta

Nasi Przyjaciele

O Wapnie

O nas

Wapno.info

Portal tworzony z myślą o Tobie

Portal społecznościowy Wapno.info powstał z myślą o aktualnych i byłych mieszkańcach Wapna. Jest miejscem spotkań przyjaciół i znajomych oraz źródłem cennych informacji. Więcej...