„Kolega” Adolfa Hitlera

25-02-2010
Wśród czwórki: pierwszy z prawej to Kazimierz Rożek

Wśród czwórki: pierwszy z prawej to Kazimierz Rożek

1 września 1939 roku, Niemcy kierowane przez swojego duchowego przywódcę, Adolfa Hitlera napadły na Polskę. Kim był ten człowiek, który sprawił, iż dziś po tylu już latach od zakończenia II wojny światowej, wszyscy mówimy jednym głosem: ”Nigdy więcej wojny !”?

Urodził się w austriackiej miejscowości Braunau, w roku 1889. W latach młodzieńczych kierując się swymi malarskimi uzdolnieniami próbuje podjąć studia na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. Gdy to nie wychodzi, zmienia otoczenie przenosząc się do niemieckiej Bawarii.

Wybuch I wojny światowej powoduje, iż na ochotnika wstępuje do armii bawarskiej, która jest częścią składową armii niemieckiej. Na froncie służy jako łącznik, co należało do zadań niezwykle niebezpiecznych. W roku 1916 zostaje ranny, z kolei w 1918, nieomal oślepiony gazem. Awansowany do stopnia kaprala w opinii dowódców: „...Nie zasługuje na dalszy awans, ponieważ nie ma cech dowódcy i nie jest odpowiedzialny”.

Po zakończeniu wojny już 29 lipca 1921 r. zostaje przewodniczącym Niemieckiej Socjalistycznej Partii Pracy, sławnego NSDAP. Opierając się na swych uzdolnieniach artystycznych projektuje nawet flagę tej organizacji. W roku 1932 otrzymuje obywatelstwo niemieckie, by już w roku 1933 zostać Kanclerzem III Rzeszy. Po śmierci prezydenta Rzeszy – Paula von Hindenburga, rząd kierowany przez Adolfa Hitlera przejmuje całość władzy ustawodawczej i wykonawczej, rozpoczynając politykę zbrojeń i „pokojowych podbojów” innych narodów, która doprowadziła do wybuchu II wojny światowej.

To tylko maleńki wycinek, z niezwykle bujnego w rzeczywistości życiorysu Adolfa Hitlera. Co ma do tego życiorysu, ów tytułowy „kolega” przywódcy III Rzeszy? W latach I wojny światowej razem z Adolfem Hitlerem w 1 kompani, 16 regimentu infanterii, bo tak nazywała się ta jednostka wojskowa - służył niepozorny człowieczek, rodem z Podolina, w dzisiejszej gminie Wapno.

Adolf Hitler był dowódcą drużyny w randze kaprala, natomiast nasz bliski krajan, którego nazwisko brzmi Kazimierz Rożek - był dowódcą plutonu, w randze sierżanta. Ów sierżant zdążył jeszcze po zakończeniu I wojny światowej być uczestnikiem, zwycięskiego dla Polaków - Powstania Wielkopolskiego, które przyniosło wolność tym ziemiom po 125 - latach niemieckiej niewoli.

W przede dniu II wojny światowej, w roku 1938 - Kazimierz Rożek opuszcza Podolin, sprzedając swoją posiadłość rodzinie Adamskich.. Z Podolina, gdzie parał się kowalstwem, przenosi się wraz z rodziną do Podobowic, niedużej miejscowości w powiecie żnińskim.

Tam właśnie ma swój dalszy ciąg historia, zawartej kiedyś znajomości z przyszłym kanclerzem III Rzeszy... W okresie okupacji za prowadzenie nielegalnego uboju, tzw. czarnego – „schwarzslachtu” groziło Polakom osadzenie w obozie koncentracyjnym a nawet i śmierć. Ci, pomimo grożących kar, niejeden raz działali wbrew temu zarządzeniu okupacyjnej administracji.

Taka sytuacja przytrafiła się właśnie Kazimierzowi Rożkowi. Przyłapany na gorącym uczynku przez niemieckiego sąsiada, został odstawiony „ciupasem” do komendantury SS w Inowrocławiu. Żona, w tych niezwykle dramatycznych dla rodziny momentach, pamiętała jednak o jednej rzeczy - byli w posiadaniu zdjęcia, które obrazowało wspólną służbę wojskową jej męża i Adolfa Hitlera.

Na odwrocie tegoż zdjęcia skreśliła odręcznie kilka słów w języku niemieckim, który jak wszyscy Polacy w owym czasie znała bardzo dobrze. Adresowała je do samego przywódcy narodu niemieckiego z prośbą o ułaskawienie, przez wzgląd na ich wspólną służbę w armii niemieckiej z okresu I wojny światowej. Minęło trochę czasu, gdy przed dom Rożków w Podobowicach, Niemcy ...odstawili wymytego i ogolonego Kazimierza Rożka.

Potem, pomimo iż zdarzało się jemu jeszcze nieraz ubić coś nielegalnie – Niemcy nie czepiali się już „kolegi” samego Adolfa Hitlera. Kazimierz Rożek zmarł 1 maja 1963 r. i spoczął w rodzinnym grobowcu Rożków, na cmentarzu w Cerekwicy.

Zbigniew GrabowskiKomentarze


anonim na Wapno.info

19:43 12-05-2010

Ten to miał znajomości....


anonim na Wapno.info

16:31 20-03-2010

No,no no-ciekawe i to bardzo.zyta


Zajrzyj tutaj

Piosenki

Czytaj także

Zacna Nuta

Nasi Przyjaciele

O Wapnie

O nas

Wapno.info

Portal tworzony z myślą o Tobie

Portal społecznościowy Wapno.info powstał z myślą o aktualnych i byłych mieszkańcach Wapna. Jest miejscem spotkań przyjaciół i znajomych oraz źródłem cennych informacji. Więcej...