Być patriotą

21-11-2009

Jaką miarą mierzyć obecnie patriotyzm, czy jest taka łyżka, którą umiemy smakować dziś naszą Polskę? Jacy są bohaterowie naszych czasów?.. tych bez wojen na polskiej ziemi, zanurzeni w mrówczej pracy, jeśli ją posiadają... umęczeni często do granic ludzkich możliwości, w pogoni za swym małym szczęściem, które coraz częściej nazywa się mamona?

Przy okazji Narodowego Święta Niepodległości, tak postawione pytania zdają się mieć jakiś sens. Gorzej, gdy wypada na te pytania odpowiedzieć sobie samemu...

Kiedyś bohaterstwo człowieka mierzono liczbą odniesionych ran w boju, medalami przyznanymi za czyny, które stawiały ich na piedestale ludzkiej pamięci. Co dziś jest świadectwem wielkości człowieka: umiejętność robienia kariery, znajomość języków obcych, nowy samochód, układy towarzyskie, podróże zagraniczne przynajmniej trzy razy do roku a może tylko to, iż w tym przedziwnym labiryncie jakim jawi się życie, ciągle znajdujemy wyjście aby utrzymać się na jego powierzchni i trwać? Zamiast więc jednoznacznych odpowiedzi przytoczę kilka prawdziwych historii, może w nich zawarta jest odpowiedź na postawione przeze mnie pytania?

Koniec grudnia 1918r.

Początek Powstania Wielkopolskiego... Z poznańskiej Ławicy startuje samolot z sierżantem Franciszkiem Jachem, rodem z Wapna. Towarzyszy jemu w locie niemiecki pilot Paul Pohl. Rozkaz brzmi: dostarczyć samolot do Berlina. Franciszek nakłania kolegę Niemca do lotu, do swej rodzinnej wsi Wapno. Tam samolot przejmują powstańcy, pośród których znajduje się jego brat Władysław. To być może pierwszy samolot niemiecki przejęty przez powstańców?... Lotnisko Ławica zostało zdobyte przez atakujące oddziały powstańcze dopiero w dniu 6 stycznia 1919r.

Styczeń 1945r.

Mroźny, zimowy dzień, dachy domów pokryte śniegową czapą. 21 stycznia Wapno zostało wyzwolone przez Rosjan. Następują kolejne styczniowe dni... Na fali ogólnego entuzjazmu drobny, niepozorny człowieczek, Franciszek Neumann postanawia wydobyć przechowywany przez lata okupacji na IV poziomie kopalni soli, górniczy sztandar. Schodzi przedziałem drabinowym ponad 400 metrów w dół i rozgorączkowany, nie zważając na panującą różnicę temperatur, na dole kopalni oraz na powierzchni, wynosi sztandar jak najukochańsze dziecko z czeluści kopalni. Czyn swój okupił jednak chorobą, która zwaliła go z nóg i on, twardy wapieński górnik nie potrafił jej zwalczyć. Umiera w pierwszych dniach lutego 1945r

11 listopada 2006r.

Narodowe Święto Niepodległości. W Damasławku, przy ulicy Boisko, na skraju pól uprawnych i nieużytków stanął krzyż ufundowany przez mieszkańców gminy i parafian. Został on postawiony w miejsce starego, który stał tutaj przed laty(początek XX wieku) na starym cmentarzysku , zmarłych na epidemię dżumy i cholery. Poznałem człowieka, który był inicjatorem postawienia tego monumentu...Zbigniew Pogodziński, dla którego to nie pierwsza, tak szczytna inicjatywa czuje się odpowiedzialny za przyszłość osady na której mieszka lecz ceni też przeszłość kultywując w sobie pamięć o minionych czasach. Na zadane pytani - dlaczego to robi? ...długo nie chciał odpowiedzieć. Zadzwonił do mnie po kilku dniach... Zrobiłem ten krzyż ku pamięci tych, którzy umarli tutaj na cholerę, bo to byli też ludzie Mojego ojca ojciec, dziadek Stanisław Pogodziński wychowywał się jako dziecko u obcych ludzi, bo cała jego rodzina wymarła na cholerę i nikt nie wie gdzie rodzina dziadka jest pochowana.

Listopad 2007r.

Przebywający od dwóch lat wraz z rodzicami w Anglii młody człowiek, którego matka jest Polką a ojciec z pochodzenia Kenijczykiem – Kevin Okanga Ajwang, nota bene wychowanek wapieńskiej „Unii”, gdzie po dziś dzień ma swój rodzinny dom... otrzymuje powołanie do jednej z młodzieżowych drużyn narodowych dumnego Albionu w piłce nożnej. Młody, bo zaledwie 16 – letni człowiek odmawia jednak Anglikom. Powód? On czuje się Polakiem i dla niego liczy się tylko gra w drużynie narodowej z orzełkiem na piersi. Nawet jego ulubiony klub piłkarski (poznański „Kolejorz”) ma swoją siedzibę w Polsce... Jakżeż więc mógłby być Anglikiem?

Zbigniew GrabowskiKomentarze


Zajrzyj tutaj

Piosenki

Czytaj także

Zacna Nuta

Nasi Przyjaciele

O Wapnie

O nas

Wapno.info

Portal tworzony z myślą o Tobie

Portal społecznościowy Wapno.info powstał z myślą o aktualnych i byłych mieszkańcach Wapna. Jest miejscem spotkań przyjaciół i znajomych oraz źródłem cennych informacji. Więcej...